Türkiye’de çizgi romana yeni soluk Notan Comics

Akan Çengel
10 ay önce

Ekim 2016’da kurulan NOTAN Comics, orijinal çizgi roman üretmenin yanı sıra, çizgi roman kültürünü geliştirmeyi ve yazar-çizerleri bir araya getirmeyi hedefleyen ve çalışmalarına Bodrum’da devam eden bir kolektif platform.

“Yerli ve sürekli” sloganıyla çıkan NOTAN Comics ilk serisi NOESIS: Atalar Diski’ni dijital olarak Okubi platformunda yayınlamaya başladı. Her hafta yeni bir sayısı yayınlanacak olan NOESIS: Atalar Diski serisi 15 hafta sürecek. Seri, IOS ve Android platformlarından indirilecek Okubi uygulamasından ya da okubi.com web sitesinden okunabilir. İlk 4 sayısı ücretsiz yayınlanıyor. Serinin sonraki sayıları ise 1 TL karşılığında satın alınabilir. NOTAN Comics ekibi, bu serinin hemen ardından yayınlanacak yeni hikâyelerin üretimine başladı bile. Ekip, hız kesmeden kendi ürettikleri özgün hikâyeleri okuyucuyla buluşturmak niyetinde.

NOTAN Comics rahat erişilebilir ve kolayca satın alınabilir bir şekilde okuyucuyla buluşmayı tercih ettiği için önceliğini dijital yayıncılığa vermiş durumda. Ancak şu an Okubi platformlarında çıkan çizgi roman serilerinin basılı olarak da yayınlanması için çalışmalar başladı.

Ayrıca Notan Comics Bodrum’da yaşanan bir macera serisi için kolları sıvamış durumda. Heyecanla bekliyoruz.

Herkes Hikaye Anlatabilir! 

Çizgi roman ve hikâye anlatımıyla ilgili workshoplar yapmaya başlayan ekip, bu workshopların sayısını artırmayı ve yazar-çizerlerin bir araya geldiği toplantılar düzenlemeyi hedefliyor. Herkesin hikâye anlatabileceğine inanan NOTAN Comics ekibi, hevesli kişileri üretmeye teşvik etmeyi ve çizgi roman büyüsünü yaymayı kendine görev edinmiş durumda.