Tarık Tolunay’dan Detay Dolu İllüstratif Harita: Fractal İstanbul

Akan Çengel
10 ay önce

Tarık Tolunay'la yıllardır üzerinde çalıştığı Fractal İstanbul projesi üzerine konuştuk ve Tarihi İstanbul Yarımadası müthiş detaylı bir illüstrasyona dönüşüme hikayesini öğrendik.

İstanbul birçok yerde farklı farklı adlandırılır. Herkesin İstanbul’u özeldir ama herkesin İstanbul’la aşk ve nefret ilişkisi çok benzerdir. “60’lı yıllarda çekilmiş bir İstanbul belgeseli var. Belgeselde İstanbul hakkında yapılmış benim duyduğum en doğru tanımlama var. “Yaşlı ve Huysuz Kadın” diyorlar İstanbul’a” diyor Tarık Tolunay. Herkesin aşk ve nefret ilişkisi varken, Tarık Tolunay kendini yıllardır İstanbul’a borçlu hissediyormuş. Tarık Tolunay da, yaşlı ve huysuz bir kadın olan İstanbul’a, dünyanın en büyük kültür çorbası olan bu kente biraz tuz katarak ödemek istemiş borcunu. Ve gerçekten de çizgileriyle İstanbul’a herkesin iştahını kabartacak bir iş ortaya çıkarmış.

Fractal İstanbul çizerin 2012 yılından beri fiili olarak üzerinde çalıştığı bir proje. Aslında 2000’li yılların başlarında aklına İstanbul’u detaylı bir şekilde çizme fikri düşmüş fakat o zamanın bilgisayar teknolojisi ve yazılımlar çizere hayalini kurduğu harita çalışmasını veremiyormuş. Tarık Tolunay da geç olsun güç olmasın diyor ve kendi İstanbul’unu, kendi duyduğu kent-insan hikayelerini, çok detaylı bir şekilde bizlere sunuyor çizimlerinde.

Etiketler