Pek Bilinmeyen Yönüyle Can Bonomo

Akan Çengel
10 ay önce

İzmir doğumluyum. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nü bitirdim. Number1 FM ve Radyo Klas gibi radyo kanallarında radyoculuk ve sunuculuk yaptım.

İlk albümüm Meczup 2011 yılında çıktı ve ardından 2012 yılında Aşktan ve Gariplikten adlı ikinci albümümü yayınladım. 2014 yılında ise üçüncü albümüm Bulunmam Gerek’i yayınladım. Müzikle uğraşırken bir yandan şiir ve makaleler yazıp bir yandan da illüstrasyonlar yapıyorum.

Bizler seni müzik ile tanıdık. Şiir kitabın ile bizleri şaşırttın. Resim sergin ile mest ettin. Peki bunca aktif çalışma zamanında tarzını benimsediğiniz , ilham aldığınız bir sanatçı var mı?

Bütün formları aynı anda baz alıyorsak William Blake ya da Patti Smith olabilir. Öykündüğüm şairler Cumhuriyet ve İkinci Yeni şairleri. Sokak sanatları da bana çok ilham veriyor.

Resme nasıl yöneldiniz ? Seni destekleyen çevrende ki dostların ilk sergin hakkında nasıl yorumlarda bulundular ?

İstanbul Bilgi Üniversitesi’ nde okuduğum yıllarda dijital illüstrasyon ve grafik tasarımı dersleri aldım. Bulunmam Gerek albümünü yazarken verdiğim aralarda biraz kafa dinlemek için çizmeye başladım. Albüm çıktığında evin içinde onlarca tablo vardı. Bunların bir kısmını insanlarla paylaşmak istedim. Çevremdeki herkesin yorumları olumlu oldu.

Şiir, müzik, resim her biri aslında insanın kendisini ifade etme şeklidir. Hangisinde kendini daha iyi ifade ettiğini düşünüyorsun ?

Müzik kariyerimin tam istediğim noktasındayım . 3. Albümümü çıkardıktan sonra sanat hayatımda deneyselliğe dönebileceğimi düşünüyordum. Resim,şiir ve oyunculuğa ilgimin bu aralar kayması bundan sebep oldu . Aslen her şeyden önce bir müzisyenim ve kuvvetle muhtemel ne yaparsam yapayım bunun önüne geçmeyeceğim.

Etiketler