Zorlu Tekstil'in yeni hedefi toptancılar

Akan Çengel
10 ay önce

Zorlu Tekstil’in hedefi, önümüzdeki beş sene içinde fason üretim payını yüzde 25-30 düşürmek. 2019 hedefi ise ihracatı 300 milyon dolara çıkarmak.

Türkiye'nin en büyük beş grubundan biri olan Zorlu Grubu, aynı zamanda Türkiye'nin ilk ev tekstili markasının da kurucusu. Zorlu'nun Türkiye’de en çok istihdam yaratan  üç gruptan ve en büyük dört ihracatçıdan biri olmasında tekstilin rolü büyük.

Zorlu Tekstil Grubu faaliyetlerini, polyester iplik üretim merkezi Korteks ve ev tekstili üretimi yapan Zorluteks başta olmak üzere 12 şirketi aracılığıyla sürdürüyor. Zorluteks, perde üretiminin yüzde 34’ünü ihraç ediyor, yüzde 66’sını ise TAÇ, Linens, Valeron markasıyla yurt içinde satıyor.

Ev tekstili ihracatında Avrupa’da birinci, dünya genelinde ise ilk üçte yer alan Zorlu Tekstil Grubu'nun çalışan sayısı 7 bine ulaşıyor. Grup, 800 bin metrekare kapalı alanda, yılda 250 milyon metrekare ev tekstili, 150 bin ton iplik üretimi yapıyor. Grup, global ve iç pazarda yaşanan çalkantılara rağmen, 200 milyon dolar civarında bir ihracat rakamı hedefliyor.

Türkiye’nin perde ihracatının yüzde 18'ini, nevresim ihracatının da yüzde 24’ünü tek başına gerçekleştiren grubun hedefi, ihracatı daha da güçlendirerek 2019 sonunda 300 milyon dolara çıkarmak. Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, tekstil sektöründe 42 yıllık deneyime sahip bir isim. 36 senelik de ihracat tecrübesi var.

“Özal ihracatı başlattığında, ben de ihracata başladım” diyen Aydın, grubun hedeflerini anlatırken, önemli birkaç detayın da altını çiziyor.

Etiketler